یک پروژه نرم افزاری با کیفیت

یک پروژه نرم افزاری، وبسایت یا اپلیکیشن با کیفیت

یک پروژه نرم افزاری، معمولا مرحله های زیر رو برای پیاده سازی و اجرا داره:

نیازمندی ها و آنالیز پروژه: به آنالیز و شرح خصوصیات و نیازمندی های پروژه میپردازه و در نهایت یک سند نیازمندی های پروژه تهیه میشه، یک شمای کلی از طراحی ظاهری/گرافیکی پروژه هم اینجا مشخص میشه که جزییاتش در فاز بعدی بیشتر معلوم میشه.

طراحی پروژه: در این فاز نیازمندی های زیرساختی پروژه آنالیز و مشخص میشن، مثلا چه نرم افزارها و چه سخت افزارهایی برای تولید نیاز هست و کمک میکنه تا معماری کلی سیستم مشخص بشه.

پیاده سازی / کد نویسی: بعد از دریافت اسناد طراحی سیستم، کار به چندین بخش تقسیم می شود و کد نویسی آغاز می شود.

آزمایش: بعد از کد نویسی، مرحله آزمایش کدها شروع میشه که مطمئن میشه کد ها همون کاری رو میکنن که توی سند نیازمندی های پروژه اومده.

بارگزاری: بعد از آزمایش موفق، محصول برای استفاده کارفرما و مشتریان آماده میشه.

نگه داری: وقتی که محصول بارگزاری شد و مشتری شروع به استفاده از آن کرد، ممکن است اشکالات جدیدی پیدا بشه، یا بعضی نیازمندی ها تغییر کنه، این مسائل در این فاز رفع میشن که معمولا در قرارداد پشتیبانی با مشتری آورده میشه.

 

یک پروژه نرم افزاری با کیفیت، قبل از هر چیز، باید ایده خوبی داشته باشه، به درد مشتری ها بخوره و مشکلات اساسیشو حل کنه، تا در صورت تولید، مورد استفاده قرار بگیره نه اینکه به گورستان تاریخ بپیونده.

در مرحله بعدی این مهم میشه که یک پروژه نرم افزاری چطوری تولید میشه، پیدا کردن یک تیم حرفه ای و متعهد، از لازمه های این مرحلس.

بیاید فرض کنیم تیم خوب و متعهد رو پیدا نکردیم، چه مشکلاتی “ممکنه” رخ بده؟

  • خطاها و اشکالات متعدد و ریز و درشت در پروژه
  • تیم پاسخگویی و پشتیبانی خوبی نسبت به مشکلات انجام نمیده، و کارفرما رو به قول خودمون حرص میده
  • خطاهایی عمیق تر که بعدا کشف می شوند، مثل مشکلات امنیتی، یا مشکلات در سرعت که رفع کردنشون هم سخت تره
  • کد نویسی به شکلی “ضعیف و غیر اصولی” انجام شده که هر چی قابلیت به پروژه اضافه تر میشه، کد نویسی پروژه سخت تر و زمان بر تر میشه
  • چی از این بدتر که اطلاعات پروژه از بین برن و هیچ پشتیبانی از اطلاعات موجود نباشه؟
  • بدتر از اون، وقتی اون اطلاعات پرداختی ها هستن، شاید هم کلا چیزی ثبت نشده بوده که بخواد از بین بره!

اگه پروژه واقعا مهمه، باید به اندازه کافی و معقول برای پیاده سازیش هزینه کرد، انتظار لامبورگینی رو با 100 میلیون تومان نباید داشت.